在线一本码道高清

Huang Youfeng

Huang Youfeng (1914 ~ 1989)

Huang Youfeng's Information

Chinese name: 黄有凤

Nationality: Chinese

Date of Birth: 1914

Died: 1989.7.8

Latest character

Other characters starting with H are more

Other characters in modern times

Huang Youfeng -Alternate Representative of the Seventh National Congress of the Chinese Communist Party

Huang Youfeng (1914-1989), a native of Xingguo County, Jiangxi Province. Transferred to the Chinese Communist Party in 1932. Former Chairman of the Soviet Government of Xingguo County, Acting Chief of the Military Commission's Confidential Division, Chief of the Northeast Military Region Command's Confidential Division, First Deputy Director of the Central Bureau of the CPC Central Committee, Chief of the General Staff's Confidential Bureau, and consultant Job. He is an alternate representative of the Seventh National Congress of the Chinese Communist Party. He was awarded the rank of major general in 1955. Won the two-level eight one medal, two-level independent freedom medal, one-level liberation medal, one-level red star merit medal.

Biographies

In 1914, Huang Youfeng was born in a poor peasant family in Lengshuikeng, Dongcun Town, Xingguo County.

In 1930, he joined the Chinese Communist Youth League. The following year, he served as chairman of the Soviet government of Xingguo County.

In 1932, Tun Ruijin was an interpreter for the Chinese Soviet Interim Central Government. In the same year, he joined the Red Army of Chinese workers and peasants , and was changed from a member of the Communist Party to a member of the Chinese Communist Party. From the winter solstice of the same year in February 1933, he studied at the Fourth Military Regiment of the Chinese Workers and Peasants Red Army School.

After studying in early 1933, he stayed in school and served as the officer of the Political Department of the regiment. Later he was transferred to the secret secretary of the Central Military Commission. Participated in the anti- "encirclement and suppression" struggle of the Central Soviet Area and the Central Red Army Long March, served as Mao Zedong's confidential secretary during the Long March.

In May 1936, he was transferred to the head of the confidential section of the Western Field Command.

During the Anti-Japanese War, he followed the Eighth Route Army Headquarters to the front line of the Anti-Japanese War, and served as the Secretary of the Eighth Route Army Headquarters' Confidential Section Chief and the Eighth Route Army Commander Zhu De 's confidential secretary.

In April 1940, he returned to Yan'an with Zhu De. He successively served as the acting director of the Central Military Commission's Confidential Division, director of the Confidential Section of the General Office of the CPC Central Committee, and director and chief of the Confidential Section of the General Office of the Central Committee of the Communist Party of China. In 1943, he was also the head of the confidential training course.

From April to June 1945, he participated in the Seventh National Congress of the Communist Party of China as a member of the Jinji Luyu delegation. From October 1945 to January 1946, he served as Chief of the Confidential Department of the Northeast People's Autonomous Army Command.

From January 1946 to December 1947, he served as the chief of the Northeast Democratic Coalition Military Secretary.

From January to August 1948, he served as the director of the Northeast Military Region and the Northeast Field Military Department and the secretary of the party committee of the organ. Since August, he has served as Director of the Northeast Bureau of the CPC Central Committee, Head of the Confidential Department of the Command of the Northeast Military Region, and Secretary of the Party Committee of the Organs. After the founding of the People's Republic of China, he served successively as the Chief of the Office of the Central Government and the Northeast Bureau and the Head of the Office of the Northeast Military Command. From April to August 1951, he served as the First Deputy Secretary of the Party Committee of the Northeast Military Region Command. From August 1951 to February 1952, he served as secretary. In 1952, he served as the first deputy director of the Central Bureau of the CPC Central Committee.

From May 1955 to February 1969 and from June 1975, he served as Director of the Confidential Bureau of the General Staff of the PLA.

From May 1955 to September 1970, he served as Secretary of the Party Committee from September 1975. Later he was a consultant to the General Staff.

In September 1955, he was awarded the rank of major general. Won the two-level eight one medal, two-level independent freedom medal, one-level liberation medal.

In July 1988, he was awarded the first-class Red Star Medal of Honor.

On July 8, 1989, Huang Youfeng died of illness in Beijing. He was 75 years old.

相关的历史人物 Historical figures related to Huang Youfeng

的简介 Huang Youfeng 's profile

的生平 The Life of Huang Youfeng

最新文章 Huang Youfeng's Latest Articles

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Index of Historical Figures: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

上古 夏朝 商朝 周朝 春秋战国 秦朝 汉朝 三国 晋朝 南北朝 隋朝 唐朝 五代十国 宋朝 元朝 明朝 清朝 民国 世界 近代 现代 影视小说 美国 日本 五胡十六国 巴尔干 南美洲 北欧三国 俄国 英国 法国 德国 意大利 西班牙 奥匈帝国 土耳其 非洲 朝鲜 Character Dynasty, Region Index: Ancient Xia Dynasty, Shang Dynasty, Zhou Dynasty, Spring and Autumn, Warring States, Qin Dynasty, Han Dynasty, Three Kingdoms, Jin Dynasty, North and South Dynasty, Sui Dynasty, Tang Dynasty, Five Dynasties, Song Dynasty, Yuan Dynasty, Ming Dynasty, Qing Dynasty, Republic of China, Modern Modern Film and Television Novel, USA, Japan, Wuhu and Sixteen Countries, Balkan South North America, North America, Russia, UK, France, Germany, Italy, Spain, Austria-Hungary, Turkey, Africa, North Korea

全部 内地 港台 日韩 欧美 歌手 演员 体育 网红 Hot Star Index: All Mainland Hong Kong, Taiwan, Japan, South Korea, Europe and America, singers, actors, sports networks, men and women