在线一本码道高清

Tan Youlin

Tan Youlin (1916 ~ 2006)

Tan Youlin's Information

Chinese name: Tan Youlin

Nationality: Han

Place of Birth: Tanshi, Baima Temple Town , Jiangling, Hubei

Date of Birth: November 1916

Graduate school: Honghu Soviet Military and Political School

Agency: General Political Department Retreat

Position / Title: Former Political Commissar / Major General of Lanzhou Military Region

Latest character

Other characters starting with T are more

Other characters in modern times

Tan Youlin -Founding Major General

Tan Youlin, born in Jiangling, Hubei, was born in November 1916. Joined the revolution in the spring of 1929, joined the Red Army in 1930, and joined the Communist Party of China in 1934. He was awarded the rank of major general in 1955. He has been awarded the Medal of First Grade, the Medal of Independence and Freedom, the Medal of Freedom, the Medal of Red Star, and the Medal of Freedom and Independence awarded by the Democratic People's Republic of Korea.

Tan Youlin (1916.11-2006.5.22), born in November 1916, was born in Jiangling, Hubei. Formerly known as Tan Youlin. Joined the Chinese Communist Youth League in July 1930. In the spring of 1934 he became a member of the Chinese Communist Party. Joined the revolutionary work in July 1930. College degree. Public security major general rank. In October 1930, he participated in the Red Army of Chinese Workers and Peasants , studied at Hongshou Military School in Shishou, Hubei, and served as a correspondent and propagandist for the Honghu Soviet District Security Battalion, and a Red Army army guard. In March 1934, he served as the Youth Officer of the Political Department of the Red Army and an independent battalion political commissar. In February 1935, he served as the political commissar of the 17th Regiment of the 6th Division. In the fall of 1935, he served as the political commissar of the 5th Division of the Red 2 Army. Participated in the Long March. In July 1936, he served as a political commissar of the 96th Division of the 32nd Army of the 2nd Army. In January 1937, he entered Yanan Anti-Japanese Military and Political University to study. During the Anti-Japanese War, in 1938, he served as the leader and political commissar of the 4th detachment of the New Fourth Army Henan Queshan Zhugou Remaining Department, and the deputy director of the Political Department of the Yudong Guerrilla Detachment. In January 1939, he concurrently served as the political commissar of the 2nd Regiment of the Yudong Guerrilla Detachment. In December 1939, he served as the political commissar of the 3rd Corps of the 6th Division of the New Fourth Army. In July 1940, he served as the commander of the 6th Brigade of the Eighth Route Army . In January 1941, he was appointed commander of the 12th Brigade of the 4th Division of the New Fourth Army. In April 1941, he entered the Party School of the Central Party Committee of Yan'an. During the Liberation War, in 1945 he served as commander of the 4th (Kazakhstan) Army Division of Songjiang Military Region and deputy commander of the 359th Brigade. In 1946, he served as Deputy Commander of the 1st (Boli) Army Division of the Hejiang Military Region. In January 1947, he was appointed commander of the 1st (Boli) Army Division of the Hejiang Military Region. In August 1947, he served as political commissar of the 2nd Division of the Northeast Democratic Coalition. In March 1948, he served as the political commissar of the 34th Division of the 12th Column of the Northeast Field Army and the 145th Political Commissar of the 49th Army of the Chinese People's Liberation Army. In April 1949, he served as the deputy commander of the 39th Army of the PLA. After the founding of the People's Republic of China, he served as deputy commander of the 39th Army. In October 1950, he served as the deputy commander of the 39th Army of the Chinese People's Volunteer Army. In June 1951, he served as deputy commander of the public security forces of the Northeast Military Region. In August 1955, he served as commander of the Public Security Forces of the Shenyang Military Region. In 1957, he studied at the Advanced Command Department of the Higher Military Academy of the PLA. In August 1960, he served as Deputy Commander of the Engineering Corps, Commander of the Special Engineering Command of the Engineering Corps, and Member of the Standing Committee of the Engineering Corps Party (July 1963-August 1965, also served as Secretary of the Engineering Corps Supervision Committee). Persecuted and detained during the Cultural Revolution from 1966 to 1975. In June 1975, he served as Deputy Commander of the Xinjiang Military Region and a member of the Standing Committee of the Military Region Party Committee (since August 1975). In December 1977, he served as Deputy Political Commissar of the Xinjiang Military Region, Standing Committee of the Military District Party Committee and Deputy Secretary of the Military District Discipline Inspection Commission (since March 1979). In May 1979, he served as Deputy Political Commissar of the Urumqi Military Region, Standing Committee of the Military District Party Committee and Deputy Secretary of the Military District Discipline Inspection Commission. In January 1980, he served as the political commissar of the Urumqi Military Region, a standing committee member of the Military Region Party Committee, and a deputy secretary of the Military District Discipline Inspection Commission. In April 1980, he served as the political commissar of the Urumqi Military Region, the second secretary of the Military Region Party Committee, the secretary, and the deputy secretary of the Military Region Discipline Inspection Commission (-October 1982). From September 1979 to April 1983, he served as Deputy Director of the Standing Committee of the People's Congress of Xinjiang Uygur Autonomous Region. From October 1983 to June 1985, he served as the political commissar of the Lanzhou Military Region and secretary of the Military District Party Committee. Representative of the 5th National People's Congress. In September 1955, he was awarded the rank of Major General of the Public Security Army. Won the 1st level Bayi medal, the 1st level independent freedom medal, the 1st level liberation medal. In July 1988, he was awarded the Grade 1 Red Star Medal of Merit. Representatives of the 7th and 8th National Congress of the Communist Party of China, members of the 12th Central Committee, 12th and 13th National Committee members, elected as members of the Central Advisory Committee. He died at 17:35 on May 22, 2006 at the age of 91.

相关的历史人物 Historical figures related to Tan Youlin

的简介 Tan Youlin 's profile

的生平 Tan Youlin 's Life

最新文章 Tan Youlin's Latest Articles

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Index of Historical Figures: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

上古 夏朝 商朝 周朝 春秋战国 秦朝 汉朝 三国 晋朝 南北朝 隋朝 唐朝 五代十国 宋朝 元朝 明朝 清朝 民国 世界 近代 现代 影视小说 美国 日本 五胡十六国 巴尔干 南美洲 北欧三国 俄国 英国 法国 德国 意大利 西班牙 奥匈帝国 土耳其 非洲 朝鲜 Character Dynasty, Region Index: Ancient Xia Dynasty, Shang Dynasty, Zhou Dynasty, Spring and Autumn, Warring States, Qin Dynasty, Han Dynasty, Three Kingdoms, Jin Dynasty, North and South Dynasty, Sui Dynasty, Tang Dynasty, Five Dynasties, Song Dynasty, Yuan Dynasty, Ming Dynasty, Qing Dynasty, Republic of China, Modern Modern Film and Television Novel, USA, Japan, Wuhu and Sixteen Countries, Balkan South North America, North America, Russia, UK, France, Germany, Italy, Spain, Austria-Hungary, Turkey, Africa, North Korea

全部 内地 港台 日韩 欧美 歌手 演员 体育 网红 Hot Star Index: All Mainland Hong Kong, Taiwan, Japan, South Korea, Europe and America, singers, actors, sports networks, men and women